Pořízení automatizace do výroby bývá často krokem do neznáma. Pokud není váš rozpočet nafukovací, pravděpodobně vás bude zajímat návratnost investice.
Automatizace obsluhy obráběcích center jednoznačně zvyšuje efektivitu výroby a přináší společnostem významné finanční úspory. Výrobní firmy, které se rozhodují, zda novou technologii pořídit, vždycky zajímá, jaká bude návratnost investice, respektive, o kolik jim moderní technologie může zvýšit výnos. V následujícím článku se vám pokusíme nastínit, jak to s tou ROI v našem případě je.
Spočítejte si to
Propočty bývají v některých případech složité. Naštěstí ne v tom našem! U automatizace obsluhy CNC center máme tu výhodu, že vstupní parametry jsou většinou k dispozici. Pokud znáte hodnotu nákladů výrobní hodiny daného stroje, v našem případě CNC frézky, máte vyhráno. Potom si levou zadní spočtete také zvýšený výnos při použití robotizace a tím pádem i návratnost investice.
Co je výrobní hodina?
Výrobní hodina stroje představuje všechny náklady spojené s provozem výrobního stroje po dobu jedné hodiny. Hodnota nákladů výrobní hodiny je jednotka, která sčítá jednotlivé vstupy, za které je výrobní produkce konkrétního stroje schopna vyrábět. Pokud mluvíme o automatizaci, tzn. řešíme změnu obsluhy stroje z lidské síly na robotickou, zajímají nás především náklady spojené se zaměstnancem, který daný stroj obsluhuje.
Hodnota lidské síly
Na prvním místě vstupuje do hry samozřejmě mzda zaměstnance včetně všech jeho režií plus další režijní náklady společnosti rozpočítané na zaměstnance. Ale zahrneme sem také hůře kvantifikovatelné faktory jako jsou: dovolená, průměrná pracovní neschopnost, délka přestávek, prostoje, kolísající výkonnost, kvalita odvedené práce, chybovost, prokrastinace. Ač se to nezdá, všechny tyto vstupy mají svou hodnotu. Nezanedbatelnou.
Po sečtení získáte částku, která představuje část nákladů výrobní hodiny, kterou tvoří zaměstnanec. Řečeno jinými slovy, tato částka ukazuje, o kolik peněz se vám na hodinové práci stroje zvýší výnos za produkci, pokud bude automatizovaná. Mluvíme o hodnotě zvýšeného výnosu.
ROI: návratnost investice do automatizace
Když známe hodnotu zvýšeného výnosu, můžeme se pustit do samotného výpočtu návratnosti investice, neboli ROI (Return On Investments). Kalkulace ROI umožňuje výrobním společnostem vyhodnotit, zda je investice do robotizace výhodná a jak rychle se jim investice vrátí.
ROI je hodnota, která nám definuje poměr vydělaných peněz vůči těm investovaným:
ROI (%) = výnosy / investice * 100
ROI je základním ekonomickým ukazatelem každého oboru, ať už se jedná o měření výkonnosti marketingových aktivit, nebo právě ekonomická efektivita ve výrobě.
Hurá do praxe
Ukažme si to na jednoduché případové studii, kdy budeme automatizovat obsluhu CNC frézky.
Zaměstnancem tvořený náklad na výrobní hodinu u CNC frézky se v průměru pohybuje kolem 800 korun. (Pozor: pro co nejpřesnější výpočet je vždy dobré znát skutečnou hodnotu tohoto vstupu ve vašem podniku.)
→ Hodnota zvýšeného výnosu za jednu hodinu je tedy 800,- Kč.
Teď nás zajímá celkový počet automatizovaných hodin. Předpokládejme, že vyrábíme menší výrobní série a necháme roboter pracovat na druhé směně, aby bylo ráno hotovo a my pak mohli změnit výrobní program.
→ Počet automatizovaných hodin za den je tedy 8.
Dále předpokládejme, že robotera necháme pracovat 7 dní v týdnu. Rok má 52 týdnů.
→ Roční zvýšený výnos máme tedy: 800 × 8 × 7 × 52 = 2 329 600 Kč.
→ Při pořizovací hodnotě 1 597 500 Kč za ROBOTERZERO získáte návratnost přibližně 8,2 měsíců!
Tyto jasné výsledky mohou výrazně ovlivnit rozhodování o investici do nové technologie. Udělejte si proto své vlastní výpočty dle vašich vstupních dat, které vám pomohou lépe zvážit nákup technologických vymožeností.
Pokud byste si chtěli dosadit vlastní čísla do kalkulačky, máme pro vás jednu takovou připravenou na našich webových stránkách www.roboterzero.cz.